Ateş, vücut sıcaklığının santral sinir sisteminin isteği ve kontrolü altında yükselmesidir. Çocukluk döneminde ateş, en sık karşılaşılan semptomlardan biridir ve ailelerin çocuklarını sağlık kuruluşuna götürme nedenlerinin başında gelmektedir .
Aynı zamanda ateş, iyileşmeyi kolaylaştıran ve hızlandıran, hastalıklara karşı gelişen normal bir fizyolojik yanıttır.

Ateş Ölçmenin Püf Noktaları

• Vücut ısısını en doğru veren ölçümlerden biri makattan ölçümdür, fakat makat ölçümü 4 yaş üstü çocuklarda kullanılması önerilmez. Makatın yaralanmasına neden olabilir, ölçümü zordur ve aynı derecenin başkasına kullanılması hastalık bulaştırabilir

• Ağızdan ve koltuk altından yapılan ölçümler, gerçek vücut sıcaklığından 0.5 ila 1 derece daha düşük çıkmaktadır.

• Ateş ölçümü gün içinde fazla yapıldığında çocuklarda huzursuzluğa neden olur. Bu yüzden gereksiz sıklıkta tekrarlanmamalıdır.


‘Peki kaç derece de nasıl müdahale edeceğiz?’ sorusu en sık sorulan sorudur.


Normal çocuklarda ateşin rutin tedavisi önerilmez.
Ateş, rahatsızlık vericiyse (aktivite seviyesinin azalması, sıvı alımının azalması vb.) bir antipiretik ajan verilebilir.
Ilık uygulama, Antipiretik ajanlarla elde edilene göre daha hızlı ve daha fazla vücut ısısı düşüşü gereken hipertermik çocuklar için antipiretik tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.
Bu gibi durumlarda, antipiretik ajanlar harici soğutmadan en az 30 dakika önce verilmelidir. Antipiretik ajanlar, termoregülasyon set değerini sıfırlamak için gereklidir, bu olmadan harici soğutma ısının üretiminde bir artışa neden olur.

Leave a comment

Muayene Saatleri

Muayene Saatlerimiz

Pzt-Cu: 08:30 – 17:00
Cmt: 08.30 – 17:00
Pzr: Kapalı
Resmî tatillerde kapalıyız.