Bebeklerde uyku en az beslenme kadar çok önemlidir. Yenidoğan bebekler, 3 aylık olana kadar günde 16 ila 18 saat arasında uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku düzeni oturtulamamış bebekler doğru beslenemeyebilir ve gelişmesinde ciddi gerilikler oluşabilir. Bebeklerde uyku düzeninin oluşturulabilmesi için öncelikle anne karnında sıvı içinde uyumaya alışık olan bebeklerin gece gündüz ayrımının oluşturulması önemlidir.

 

Uyandığında odaya ışık girmesi ve bebekle sürekli olarak konuşulup oyun oynanması, uyku saati geldiğinde ise dış uyaranların kesilip yani perdelerin kapatılıp uyku saati geldiğinin anlatılması önemlidir. Uyku düzeninin oturtulmasında ritüeller büyük önem taşır. Mesela bir bebeği uyumadan önce her seferinde yıkayıp, hep aynı müziği açıp, perdeleri kapatırsanız bebek bir süre sonra bunlar olduğunda uyuması gerektiğini bildiğinden uykuya dalmakta zorlanmayacaktır.

Püf Noktaları

  • Bebeğinizi veya çocuğunuzu mümkün olduğunca aynı saatte yatırmaya dikkat edin.
  • Bebekler aşırı yorgun yatırılmamalı. Aşırı yorulan bebekler tam tersi uykuya dalmakta zorlanırlar.
  • Bebekler doğduğu günden itibaren kendi yataklarına yatırılmalı ve orasının uyku alanı olduğu anlaşılması sağlanmalı.
  • Anne karnında belli seslerle yaşamaya ve uyumaya alışık olan bebekler doğduklarında da belli bir aya kadar aynı sesleri ararlar. Bu yüzden çocuğunuzun ne istediği gözlemleyerek veya deneyerek bulabilirsiniz.
  • Uyku arkadaşı uyku eğitiminde oldukça önemli rol oynar. Ancak sıkça yapılan hatalardan biri de uyku arkadaşının gün içinde de bebeklere verilmesidir. Bebeklere uyku arkadaşı sadece uykuya dalarken verilmelidir. Seçilen uyku arkadaşının sert parçası olmamalı ve kolay yıkanabilir olmalıdır.

Bebeklerin İhtiyaç Duyduğu Günlük Uyku Süreleri

İlk 3 Ay…. 16-18 saat

3-6 Ay….. 15 saat

6-9 Ay….. 13 saat

9-12 Ay… 12 saat

12-24 Ay.. 12 saat