Bebeğin 9 ay boyunca amniyon sıvısının içinde geçen ve kordon yardımıyla anneden beslendiği dönem, doğum ile son bulur. Göbek bağının kesilmesini takiben yenidoğan bebek bakımı ve takibi başlar. Bu dönem bebeklik döneminin en kritik dönemidir.

İlk temas ne kadar erken olursa bebeğin anneyle olan bağı kuvvetlenir ve anne sütü alımı kolaylaşır ki yıllardır çevrenizden eminim ki “Benim çocuğum emmedi” lafını çok duymuşsunuzdur. Bu nedenle, anne karnından çıkan bebeğin ameliyathane ortamında vakit kaybetmeden anne ile ilk teması çok önemlidir. Pek çok kişiye o an göstermelik bir anmış gibi gelse de altında tıbbi gerekçeler vardır. 

Yenidoğan Bakım ve Takibi Ameliyathanede Başlar

Yenidoğan bebeğin bakımı ve takibi daha doğumun gerçekleştiği ameliyathanede başlar. Doğum sırasında hazır bulunan Çocuk Doktoru, doğumu gerçekleşen bebeğin sağlıklı bir şekilde akciğer sonumu yapmaya başlamasını sağlar. Ayrıca bebeğin kalp atımına, solunumuna, kas tonusuna, uyarana verdiği reflekslere bakarak ayrıntılı muayene yapar. Yapılan muayeneden sorunsuz çıkan bebekler anneleriyle buluşurlar. Bu nedenle seçtiğiniz Çocuk Doktorunuzun yeri çok önemlidir. Ergenliğe kadar sürecek uzun bir sürenin güven ilişkisi bu aşamada başlar.

Muayenede sorun yaşanması durumunda ise özenli bir bakım için küveze alınarak minik bedene destek sağlanır.

Bebeğin İlk 6 Ay Su Dahil Başka Besine İhtiyacı Yok

Ameliyathaneden sonra anne ve bebeğin buluştuğu ilk andan itibaren emzirmenin başlaması çok önemlidir. Özellikle kolostrum dediğimiz ilk süt bebeğin bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Anne sütünün mucizevi bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Bebeklerin, ilk 6 ay anne sütü dışında su dahil herhangi bir besine dışarıdan ihtiyacı yoktur. Anne sütü ve emzirmenin, hem bebek hem de anne için, başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden çok sayıda yararı vardır.

Anne sütü verirken en önemli durum bebeğin memeyi tutuş şeklidir. Özellikle ilk emzirmelerde anne ve bebeğin tensel temasla emmesini tavsiye ediyorum. Meme başı, meme başının çevresindeki kahverengi dokunun da büyük bir kısmı bebeğin ağzının içinde olacak şekilde ağız ördek ağız şekli dediğimiz dışa dönük şekilde olmalıdır. Burnunun açık olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz.

İlk 2 Ay 2-3 Saate Bir Beslenmeli

Bebek doğduktan sonraki ilk 2 ay boyunca bebekler, 2 saat en geç 3 saatte bir beslenmelidir. Gerekiyorsa kontrol ya da hatırlatma amaçlı saatlerinizin alarmını kurmalısınız. Çünkü bebeklerin yeterli enerji depoları oluşmadığı için çok çabuk kan şekerleri düşer. Hatta kimi ebeveynler, bebeklerinin kan şekerinin düştüğünü anlamadan ‘Bebeğim ne güzel mışıl mışıl uyuyor 4-5 saattir’ der ki bu ilk dönemler de oldukça tehlikelidir.

Anne Sütünde D Vitamini Yok

Bebeğin doğduğu ilk haftadan itibaren bebeğe neden D vitamini takviyesi vermeye başladığımız sıkça sorulan sorulardan biridir. Anne sütünün içinde bebeğe yetecek bütün vitamin ve besin ögeleri bulunmasına rağmen D vitamini yeterli seviyede değildir. Bu nedenle D vitaminine ilk haftadan itibaren başlamak gerekir.

Bebek beslenmeye başladıktan en az 48 saat sonra topuk kanı alınması gerekir. Bu topuk kanından ülkemizde görülme sıklığı yüksek 4 hastalık taranmaktadır. Böylelikle bu hastalıklar erken teşhis edilmekte ve bu hastalıkların çocukta oluşturacağı zihinsel ve bedensel engellerin önüne geçilmektedir.

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin odası 20-24 derece arasında olmalı ve oda nemli değil kuru olmalıdır.

Bebekler de doğuştan reflü vardır ve bu yüzden de ilk etapta reflü yastığı veya yatağı olarak bilinen yataklarda yatmaları daha doğrudur.

Yatağında peluş türü oyuncaklar olmaması ve dönmeleri durumunda havasız kalmalarını önlemek için iri delikli örtüler kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Bebeğin Kilo Takibi

Ebeveynlerin temel kaygısı ‘Bebeğim yeteri kadar besleniyor mu?’ sorusudur. Tabi ki burada çevre baskısının etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Bebeğiniz düzenli emiyor ve annenin göğüslerini boşaltıyorsa ve günde 5-6 kez çişini yapıyorsa zaten yeteri kadar beslendiğinin bir göstergesidir. Bunun dışında biz hekimler de bebeğin yeterli beslenip beslenmediğini ilk 6 ay boyunca günlük 20 ila 30 gram arasında kilo artışı olup olmadığına bakarak anlarız. Bu durumda da her aileye özel destekleme programı yaparız.

Bebeklerin Gaz Problemleri

Bebekler doğdukları günden 3 haftalık olana kadar genellikle emmek dışında mışıl mışıl uyurlar. Ancak bağırsak floralarının gelişmesiyle birlikte yani 3. haftadan itibaren infantil kolik olarak adlandırdığımız gaz sancıları başlar. O güne kadar huzurlu uyuyan bebeğinizin bir anda huzursuz olmaya başladığını görürsünüz. Özellikle belli saatlerde ağlama nöbetleri başlayabilir.

Peki nedir bu İnfantil Kolik?

Normal kilo artışına sahip sağlıklı bebeklerinin doğumlarını takiben ilk aylarda ataklar tarzında görülen ve nedeni belli olmayan, bebeği, aileyi ve hekimi en çok sıkıntıya düşüren aşırı ağlama nöbetleri ile belirgin bir sendromdur. Bu sendromu aşmak için kimi bebekler de bazı sesler etkili olurken, kimi bebeklerde de hareketle azalmaktadır. Bu süreçte annenin desteklenmesi çok önemlidir.

Yeni Doğan Bebeğin Banyo ve Göbek Bakımı

Yeni doğan bebeklerin yıkanmasını göbek kordonu düştükten sonra tavsiye etmekteyim. O güne kadar saf su ile silinmesini daha uygun bulmaktayım. Zaten göbek yaklaşık olarak 7 ila 10 gün içerisinde düşer. Sonrasında da gün aşırı bebekleri yıkamak hem bebeklerin rahatlamasına, hem de ciltlerinin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Banyo ısısı vücut ısısı olan 34 ila 36 derece arasında olmalıdır.

Katkı maddesi olmayan duş jeli veya şampuanı tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Cilde zarar vermeyen yumuşak havlu veya müslin ile kurulamanız cilde zarar vermeyecektir.

Ne Sıklıkla Doktor Kontrolü Olmalı?

İlk iki ay 10 ila 15 günlük periyotlarla bebeğimizi görmek istiyoruz. Sonrasında da aylık periyotlarla bebeğin gelişimini ve aşı takibini yapmak için görmemiz yeterlidir.